Департамент екології та природних ресурсів Київської ОДА

Новини

Заснування цього неофіційного екологічного свята стало відповіддю на заклик метеорологів захищати клімат як важливий природний ресурс, що впливає на добробут нинішніх і майбутніх поколінь.

15 ТРАВНЯ СВІТ ВІДЗНАЧАЄ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ КЛІМАТУ

15 травня Міжнародний день захисту клімату. Заснування цього неофіційного екологічного свята стало відповіддю на заклик метеорологів захищати клімат як важливий природний ресурс, що впливає на добробут нинішніх і майбутніх поколінь. Збереження клімату – одна з глобальних проблем, які сьогодні поставлені перед людством. Глобальне потепління, пов’язані з ним природні катаклізми, погіршення погодних умов на планеті, підйом рівня океану негативно впливають на продовольчу, життєву та майнову безпеку людей, суттєво позначається на стані природних ресурсів та збалансованому розвитку держав.

Сучасні науки не можуть відповісти на питання, як швидко настане катастрофічне зміна клімату в разі подальшого підвищення температури на Землі. Однак, на думку екологів та метеорологів, відстрочити ці зміни людству цілком під силу.

До числа основних проблем, які ведуть до необоротних кліматичних змін на планеті, відноситься підвищення концентрації парникових газів в атмосфері. Вперше це явище обговорювалося на світовому рівні в 1992 році на так званому Саміті Землі в Ріо-де-Жанейро. Представники понад 180 країн світу (включаючи Росію і країни колишнього СРСР) підписали Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату (РКЗК). Це угода визначила загальні принципи дій держав, спрямовані на стабілізацію парникових газів в атмосфері на тому рівні, який не загрожує кліматичній системі Землі глобальним антропогенним впливом.

В кінці 1997 року на третій конференції сторін РКЗК, що проходила в Кіото (Японія), в доповнення до Конвенції був прийнятий знаменитий вже Кіотський протокол міжнародний документ, який зобов’язує розвинені країни та країни з перехідною економікою скоротити або стабілізувати викиди парникових газів у 2008-2012 роках у порівнянні з 1990 роком.

Через 10 років, у грудні 2007 року, на Балі (Індонезія) відбулася ще одна конференція ООН, присвячена питанням зміни клімату. Її учасники представники понад 190 держав підписали міжнародну угоду, що закликає світових лідерів вжити потрібні заходи, з тим, щоб торговельно-промисловий сектор зменшив емісію вуглекислого газу.

29 листопада 12 грудня 2015 року в Парижі проходила Конференція ООН з питань клімату 2015 року. Це перша кліматична конференція після прийняття, підписання та набуття чинності Паризької угоди, метою якої є посилення глобальної боротьби із загрозою зміни клімату задля стримування підвищення температури на планеті до рівня суттєво меншого ніж на
2 градуси Цельсія, а за можливості і меншого ніж на 1,5 градуси Цельсія у порівнянні із доіндустріальними рівнями.

Україна підписала Угоду 22 квітня 2016 року у м. Нью-Йорк.
Верховна Рада України її ратифікувала 14 липня 2016 року.
Угода вступила у силу 4 листопада 2016 року після того, як 5 жовтня до неї приєдналися Канада, Болівія, Непал, Європейський Союз і низка країн ЄС. На той момент угоду ратифікували 72 країни, на які припадає понад 56% викидів парникових газів у світі. Умовою для вступу угоди в силу була ратифікація 55 країнами, на які припадає принаймні 55% загальносвітового обсягу викидів парникових газів.

Збереження клімату Землі залежить і від кожного жителя планети. Внести свій вклад не так вже й складно. Для цього можна, наприклад, рідше користуватися автомобілем, використовувати в своїй квартирі енергозберігаючі джерела освітлення, брати участь у посадках дерев і захищати зелені насадження. Здавалося б, дрібниці. Але ці «дрібниці», помножені на населення планети, набувають величезного значення.